Od 1 lutego 2021 roku zgłoszenie artykułu możliwe jest jedynie za pośrednictwem Open Journal System. Przesłane tekstu jest możliwe po rejestracji na stronie journals.ptks.pl/compress
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Redakcją za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych lub poczty elektronicznej.
Po otrzymaniu propozycji tekstu wraz z oświadczeniem o zgodzie na publikację i nocie o autorze, kolegium redakcyjne decyduje, czy tekst spełnia ogólne wymogi formalne i czy mieści się w profilu pisma. Pozytywna decyzja skutkuje przekazaniem tekstu do redaktora tematycznego, którym jest specjalista z zakresu problematyki poruszanej w tekście.
Redaktor tematyczny orzeka, czy tekst spełnia wymogi merytoryczne stawiane tekstom naukowym w Com.pressie. Pozytywna decyzja skutkuje wysłaniem tekstu do dwóch niezależnych recenzentów.
Com.press stosuje zasadę double blind review, co oznacza, że ani autor tekstu, ani recenzent nie poznają swoich tożsamości. Redakcja dba, by w tekście wysyłanym do recenzji nie znalazły się żadne informacje zdradzające tożsamość autora.
Recenzentami zgłoszonego tekstu są specjaliści z zakresu problematyki, którą porusza artykuł. Recenzenci pochodzą z instytucji naukowych niezwiązanych z afiliacją autora tekstu, a ich lista jest raz w roku uaktualniana na witrynie WWW czasopisma.
W przypadku tekstów w j. angielskim przynajmniej jeden recenzent jest afiliowany w instytucji naukowej w kraju, w którym angielski jest językiem urzędowym.
Recenzent może wnioskować o odrzucenie pracy, poprawę pracy i ponowną recenzję, poprawę pracy bez ponownej recenzji lub przyjęcie pracy bez poprawek.
Uwagi do tekstu są przesyłane autorowi bez ujawniania tożsamości recenzenta, za pośrednictwem redakcji.
Redakcja dba o poziom merytoryczny recenzji i bezstronność recenzentów. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, redakcja kieruje artykuł do kolejnego recenzenta.
W przypadku konieczności naniesienia poprawek przez autora, redakcja uzgadnia z autorem termin przesłania poprawionego tekstu. Jego niedotrzymanie skutkuje odrzuceniem tekstu.
Ostateczną decyzję o publikacji podejmuje kolegium redakcyjne, kierując się wnioskami recenzentów.
Po podjęciu decyzji o publikacji, redakcja przekazuje tekst do wydawnictwa, które w ścisłej konsultacji z autorem wprowadza niezbędne zmiany edycyjne, związane ze składem tekstu przeznaczonego do publikacji elektronicznej.
Institute of Journalism, Media and Social Communication